29 kwietnia, 2024

Wałbrzyski szpital rozwija radioterapię i opiekę onkologiczną

Mija rok od kiedy Centrum Radioterapii działa w obrębie struktur Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Pozwoliło to na lepszą koordynację opieki nad pacjentami onkologicznymi i pozyskanie dodatkowych środków na doposażenie ośrodka. Zmiany w zakładzie radioterapii to nie jedyne przedsięwzięcia szpitala mające na celu skuteczniejszą walkę z chorobami nowotworowymi. 

W związku z wygaśnięciem umowy z podwykonawcą, w ubiegłym roku świadczenie usług radioterapeutycznych przejął Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego. Od lipca 2022 r. pacjenci są przyjmowani w Centrum Radioterapii, które zostało włączone w struktury szpitala. 

– Leczenie nowotworów to skomplikowany proces – mówi dr n. med. Katarzyna Bojarowska, kierownik Centrum Radioterapii. – Niezbędne są skoordynowane działania specjalistów z różnych dziedzin: patomorofologii, onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej, chemioterapii i radioterapii.  

– Integracja leczenia onkologicznego i kompleksowe zarządzanie tym procesem jest niezwykle istotne z punktu widzenia pacjentów – podkreśla Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. – Z perspektywy szpitala korzystne jest także samodzielne realizowanie usług, bez zlecania ich podwykonawcy, co umożliwia optymalne zarządzanie finansami i daje możliwość wykorzystywania środków do dalszego rozwoju placówki.   

– Zmieniliśmy strukturę pracy, przeprowadziliśmy też działania remontowo-modernizacyjne  – wymienia Mariusz Misiuna, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego. – Cały czas chcemy rozwijać Centrum Radioterapii. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi specjalistami tak, by wiedzieć, w jakie elementy należy je doposażać. 

 Nowoczesna technologia minimalizująca skutki uboczne 

Jedną z tegorocznych inwestycji wałbrzyskiego szpitala jest system monitorowania powierzchni ciała pacjenta, pozwalający na przeprowadzenie teleradioterapii 4D bramkowanej.

– Nowoczesna technologia Surface Guided Radiotherapy pozwala na przeprowadzanie napromieniania w sposób niezwykle precyzyjny i kontrolowanie na bieżąco ułożenia ciała – wyjaśnia Agata Nowak-Owsik, kierownik techników radioterapii w wałbrzyskim centrum. – System składa się z 3 kamer, komputera sterującego i trenera, który ułatwia pacjentowi odpowiednie regulowanie fazy oddechu. Wykorzystujemy go w tzw. technice napromieniania na głębokim wdechu, głównie w przypadku nowotworów piersi. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia powikłań kardiologicznych. 

Przejęcie przez szpital zakładu radioterapii nie tylko pozwoliło lepiej gospodarować finansami, unikając konieczności opłacania podwykonawcy, ale też otworzyło drzwi do pozyskiwania dodatkowych środków finansowych. W roku 2023 szpital uzyskał 6,5 mln zł z programu „Doposażenie zakładów radioterapii” prowadzonego w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Pieniądze te zostaną wykorzystane na dalsze unowocześnianie Centrum – doposażenie stacji planowania, zakup nowych wersji oprogramowania oraz doposażenie drugiego akceleratora umożliwiające realizację nowych technik leczenia. 

Centrum Radioterapii Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w ciągu ostatniego roku zrealizowało ponad 5500 porad, 1100 procedur z zakresu teleradioterapii i ponad 120 procedur brachyterapii. Zabezpiecza ok. 25-30% wszystkich napromienianych pacjentów z Dolnego Śląska.

Szpital w sieci

Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego jest filarem ochrony zdrowia w subregionie wałbrzyskim – stwierdza Marcin Krzyżanowski. – Z jego usług korzystają nie tylko mieszkańcy Wałbrzycha, ale także innych dolnośląskich miejscowości. Realizuje leczenie onkologiczne w sposób kompleksowy, jednocześnie współpracując z innymi placówkami w naszym województwie, zgodnie z założeniami wchodzącej w życie Krajowej Sieci Onkologicznej.  

– Nasz szpital jest ważną częścią Krajowej Sieci Onkologicznej – podkreśla dyrektor Mariusz Misiuna. – Jako ośrodek o trzecim, najwyższym stopniu referencyjności, świadczymy usługi na najwyższym poziomie. Żeby temu sprostać, musimy cały czas się rozwijać, wprowadzać nowe procedury, stosować najnowocześniejsze metody leczenia i wyposażać oddziały w nowy sprzęt.

Nie tylko radioterapia

W 2023 r. w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego, poza radioteleterapią 4D bramkowaną, wprowadzono także nowe świadczenia w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentkami z nowotworem piersi oraz 4 nowe programy lekowe w leczeniu onkologicznym. Nowy sprzęt, który zakupiono na oddział pulmonologii, pomoże w diagnostyce i leczeniu raka płuca. Od drugiego półrocza szpital rozpocznie też świadczenia z zakresu diagnostyki obrazowej z wykorzystaniem tomografii komputerowej. Wprowadzana jest też optymalizacja postępowania diagnostyczno-terapeutycznego zgodnie z zaleceniami Krajowej Sieci Onkologicznej. 

Bardzo ważnym przedsięwzięciem jest utworzenie w wałbrzyskim szpitalu Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. OnkoCWBK to ośrodek, w którym będą prowadzone badania nad chorobami onkologicznymi, m.in. leczeniem chłoniaka, szpiczaka plazmatyczego czy białaczek. Pierwszym wielkim sukcesem jest pozyskanie dofinansowania z Agencji Badań Medycznych na kwotę blisko 30 mln zł na badanie leków stosowanych w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej. Jest to duże osiągnięcie, ponieważ tego typu granty trafiają zwykle przede wszystkim do szpitali klinicznych. Prace badawcze prowadzone w Wałbrzychu nie tylko przyczynią się do postępu w leczeniu chorób onkologicznych, ale też umożliwią wałbrzyskim pacjentom dostęp do najbardziej innowacyjnych metod i leków.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *