Uwaga !!! Policja na drogach kontroluje!

Wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego dzisiaj od godzin porannych prowadzą działania ukierunkowane na bezpieczeństwo „Niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Funkcjonariusze szczególnym nadzorem objęli rejony przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerów na ruchliwych drogach terenu Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego. Przypominamy, że blisko rok temu zmienił się taryfikator i kierujący pojazdami mechanicznymi za naruszenie przepisów w tych właśnie miejscach mogą teraz otrzymać mandat karny w wysokości 1500 złotych. Uważać na drogach powinni jednak nie tylko kierujący, ale także piesi.

W trakcie dzisiejszej akcji funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zwracają szczególną uwagę na zachowanie się kierujących pojazdami w stosunku do pieszych. Policjanci nadzorują także prawidłowość poruszania się tych uczestników ruchu drogowego po ulicach oraz sprawdzają, czy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach dozwolonych, a także czy stosują się do sygnalizacji świetlnej.
Po raz kolejny przypominamy kierującym. Wyprzedzanie przed, na przejściu dla pieszych lub przejeździe dla rowerów oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc niechronionych uczestników ruchu drogowego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku ich wejścia lub wjazdu na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Za tego typu wykroczenia dla kierującego pojazdem mechanicznym przewidziany jest mandat karny w wysokości 1500 złotych. W sytuacji, gdy tego typu naruszenia dokonamy pojazdem innym niż mechaniczny, np. rowerem, czeka nas kara – w zależności od wykroczenia – w kwocie od 50 do 500 złotych.
Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Za to wykroczenie można otrzymać mandat karny w wysokości 100 złotych. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się i nie korzystać z telefonu komórkowego, w sposób utrudniający obserwowanie tego co dzieje się na drodze. W tym przypadku kara to 300 złotych. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, wciąż jest niedozwolone. W tym ostatnim przypadku może otrzymać mandat karny w kwocie 150 (przejście dla pieszych) lub 200 złotych (poza przejściem dla pieszych).
Uwaga! Za wchodzenie przez pieszego lub za wjazd pojazdem na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie grozi również wysoka kara – mandat karny w kwocie 2 tysięcy złotych.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *