Rewitalizacja 60 km linii kolejowych na Dolnym Śląsku

Rząd przedstawił Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028, polegający na budowie, odbudowie i rewitalizacji linii kolejowych w Polsce. Do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje w 11 województwach, które zostaną objęte dofinansowaniem, w tym 3 na Dolnym Śląsku.

Podczas konferencji, która odbyła się dzisiaj w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim omówiono 3 zakwalifikowane inwestycje na Dolnym Śląsku, które w przeciągu 6 lat mają zostać zrealizowane. Linia kolejowa Zgorzelec – Bogatynia zostanie zrewitalizowana w celu włączenia Bogatyni do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu Kolejowego. Nastąpi budowa bazowej infrastruktury do uruchomienia Wrocławskiej Kolei Metropolitalnej, która poprawi jakość połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław Świebodzki. Dodatkowo Złotoryja oraz powiat złotoryjski zostaną włączone do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu kolejowego poprzez rewitalizację odcinka Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój.
– Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Chcemy w ramach przyznawanych środków, w ramach budżetu państwa dofinansowywać rewitalizację i modernizację linii kolejowych. Szczęśliwie 3 projekty spośród 34, będą realizowane na Dolnym Śląsku – mówił Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.
– Dolny Śląsk koleją stoi. Jako Samorząd Województwa co roku inwestujemy duże środki finansowe w nowy tabor kolejowy i rewitalizacje zapomnianych linii kolejowych. Wypełniamy białe plamy nowymi połączeniami kolejowymi, dzięki którym mieszkańcy naszego województwa zyskują alternatywę dla samochodu. Tym samym stajemy się jeszcze bardziej atrakcyjniejsi pod względem gospodarczym i turystycznym – mówił Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko. W konferencji udział wzięła także Poseł na Sejm RP Pani Mirosława Stachowiak – Różecka.
Łączna wartość Budżetu Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku wyniesie ponad 11 mld zł. Budżet zostanie zwiększony o 5,6 mld zł w celu zrealizowania pozostałych projektów. Pełna lista 34 zakwalifikowanych inwestycji objętych dofinansowaniem w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 r. dostępna jest na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu: https://duw.pl/pl/dla-mediow/aktualnosci/18218,60-km-linii-kolejowych-na-Dolnym-Slasku-zostanie-rewitalizowanych-oraz-rozbudowa.html

Red.

źródło i fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *