28 kwietnia, 2024

Przepuklina pępkowa u dzieci– pytania i odpowiedzi

Dwie najczęstsze przepukliny u dzieci to przepuklina pachwinowa i pępkowa. Ta druga jest zazwyczaj bezbolesna i niegroźna. Często zamyka się sama, bez leczenia. Jednak uwypuklenie w okolicy pępka to zmartwienie, z jakim muszą zmierzyć się świeżo upieczeni rodzice.

 

Przepuklina – co to za choroba?

Przepuklina pojawia się wówczas, gdy organy uwypuklają się poprzez szczelinę w powłoce mięśniowej, która powstaje w miejscach o mniejszej wytrzymałości. Miejsca, w których dochodzi do wytworzenia się przepukliny, określa się wrotami przepukliny. Ze względu na okres, w którym powstała przepuklina, dzieli się je na wrodzone i nabyte. U dzieci najczęściej występują przepukliny wrodzone. Poza tym patologie te stwierdza się częściej u dzieci zmagających się z chorobami przebiegającymi z zaburzeniami budowy kolagenu.

 

Czy przepuklina pępkowa może sama zniknąć?

„U około 90% dzieci przepuklina pępkowa zamyka się samoistnie w pierwszych latach życia. Jest ona wynikiem tego, co dzieje się w życiu płodowym: na początku ciąży narządy jamy brzusznej płodu rozwijają się szybciej niż jama brzuszna i nie mieszczą się w niej. Przez pierścień pępkowy wydostają się na zewnątrz na jakiś czas. Później znowu przemieszczają się do brzucha, a pierścień pępkowy zamyka się stopniowo. Dlatego chirurdzy zazwyczaj nie kwalifikują niemowląt do operacji przepukliny. Nie oznacza to jednak, że nie należy zgłosić się na konsultację lekarską, gdy zauważymy u dziecka uwypuklenie w okolicy pępka. Jest to dobry moment, aby lekarz zbadał dziecko i uspokoił rodzica, że z ich maleństwem nie dzieje się nic złego. Gdy stwierdzimy przepuklinę, możemy zastosować leczenie w postaci plastrowania pierścienia pępkowego. Polega ono na tym, że odprowadzamy zawartość przepukliny do brzucha i zabezpieczamy ją plastrem. Taka metoda może przyspieszyć zamknięcie przepukliny”- podaje portal biuro.mediacontact.pl.

 

Do jakiego lekarza należy zgłosić się z przepukliną u dziecka?

W przypadku wystąpienia u dziecka przepukliny należy się z nim zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu – np. do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pediatry lub lekarza rodzinnego. Ten po potwierdzeniu problemu zdrowotnego skieruje dziecko na wizytę u chirurga dziecięcego. Szczególną sytuacją jest uwięźnięcie przepukliny – pierścień zaciska się na jej zawartości, co prowadzi do zatrzymania pasażu zaciśniętego jelita, a także zaburzenia ukrwienia uwięźniętego narządu. Przepuklina staje się napięta, twarda, czerwona, bolesna, nie można jej odprowadzić. Wówczas konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego lub udanie się na szpitalną izbę przyjęć. Uwięźnięcie pętli jelita we wrotach przepukliny jest poważnym zagrożeniem dla dziecka. Wówczas istnieje ryzyko niedrożności jelita, martwicy, a nawet przedziurawienia ściany jelita. Sytuacja taka stanowi wskazanie do operacji w trybie pilnym – informuje portal www.luxmed.pl.

 

Leczenie przepukliny u dzieci

W przypadku przepuklin u dzieci w większości przypadków stosuje się leczenie operacyjne. Metodę zabiegu dostosowuje się indywidualnie do przypadku. Przy niewielkich przepuklinach wystarczy odprowadzić zawartość przepukliny i zszyć wrota przepukliny. W przypadku większych rozmiarów przepukliny przeprowadza się zazwyczaj zabieg metodą beznapięciową. Rekonstrukcja tkanki mięśniowej w jamie brzusznej ma zapobiec nawrotom przepukliny. Można też wykonać zabieg metodą laparoskopową, jednak cechuje się on większym odsetkiem nawrotów. Operacja przepukliny u dzieci wykonywana jest w trybie chirurgii jednego dnia. Zabiegi przeprowadza się po 3. miesiącu życia ze względu na bezpieczne stosowanie znieczulenia ogólnego – podaje www.luxmed.pl.

 

Red.
cytaty i źródła:
biuro.mediacontact.pl
luxmed.pl

gemini.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *