Odsłonięto tablicę ku pamięci Państwa Piątek

W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci życia i działalności Państwa Eufrozyny i Zygfryda Piątek – zasłużonym dla Wałbrzycha i regionu.

Do odsłonięcia i wykonania pamiątkowej tablicy doszło z inicjatywy Wałbrzyskich Stowarzyszeń Górniczych. W uroczystości na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu wzięli udział przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem, Panią Prezydent Sylwią Bielawską na czele, Dyrekcją Starej Kopalni, Pani Poseł Izabeli Mrzygłockiej oraz licznych delegacji wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych.
Wałbrzyskie muzeum górnictwa jest dziś miejscem pamięci i nauki o bogatej historii przemysłu miasta i regionu wałbrzyskiego. Stąd też tablica upamiętniająca życie i działalność Państwa Piątek znalazła się właśnie na terenie wałbrzyskiego byłego zakładu wydobycia węgla kamiennego i można ją zobaczyć przy wejściu do budynku warsztatów mechanicznych od strony ulicy Wysockiego.
Działalność zawodowa i pasjonacka małżeństwa Państwa Eufrozyny i Zygfryda Piątek dla regionu i samego Wałbrzycha jest niezwykle cenna. Po przyjeździe do naszego miasta w latach 50-tych poświęcili się badaniom rozwoju górnictwa kruszcowego w regionie Wałbrzycha, Gór Sowich i Pogórza Kaczawskiego. Pan dr inż. Zygfryd Piątek w swojej zawodowej karierze na przestrzeni lat pełnił ważne funkcje w zakładach górniczych Victoria. Był wicedyrektorem w Okręgowym Urzędzie Górniczym oraz przez lata pełnił funkcję rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie zabytków techniki. Za swoje osiągnięcia naukowo – badawcze otrzymał wiele nagród, w tym ministerialnych, m.in. Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, czy Ministerstwa Przemysłu. Pani dr inż. Eufrozyna Piątek była pomysłodawczynią i redaktorem „Kroniki Wałbrzyskiej” wydawanej przez 11 tomów zbioru wydarzeń historii Wałbrzycha. Autorka wielu naukowych opracowań z zakresu geologii złożowej i historii regionalnej wydanych zarówno w kraju jak i poza nim. Dzięki pracy Państwa Piątek wiedza o naszym regionie jest niewątpliwie zdecydowanie bogatsza. Państwo Piątek w 2018 roku decyzją Rady Miasta zostali uhonorowani tytułami Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha.

Red.
Źródło i fot. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *