O hejcie w życiu codziennym i w internecie

Policjant prewencji kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu po raz kolejny przeprowadził kilka prelekcji z uczniami kolejnej wałbrzyskiej szkoły podstawowej, a dotyczyły one odpowiedzialności prawnej nieletnich. Mowa była między innymi o tym, czym jest bójka, pobicie oraz naruszenie niedotykalności cielesnej i jak unikać tego typu zdarzeń. Przedstawił zagadnienia związane z hejtem w internecie oraz przypomniał o właściwym wykorzystaniu urządzeń z dostępem do wirtualnej sieci. W zajęciach tym razem udział wzięli uczniowie klas szóstych.

Tym razem jeden z funkcjonariuszy zajmujący się na co dzień prewencją kryminalną spotkał się z młodzieżą z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 im. Komisji Edukacji Narodowej, która swoją siedzibę ma przy ul. Palisadowej w Wałbrzycha. Omówił podczas prelekcji problematykę odpowiedzialności prawnej. Przedstawił czym jest czyn karalny i na co powinni uważać nastolatkowie w wieku od 13 do 17 lat, aby nie odpowiadać jako nieletni przed sądem. Przekazał informację o tych konsekwencjach poważniejszych czynów karalnych jakimi rozboje, pobicia oraz naruszenia nietykalności cielesnej.
Podczas spotkań z uczniami policjant po raz kolejny szczegółowo omówił zagadnienia związane z hejtem w internecie. Prelekcje miały charakter dwugodzinnych warsztatów, a dzięki otwartej formie i pokazom multimedialnym były atrakcyjne dla młodzieży. Uczniowie mieli okazję m.in. wcielić się w rolę osoby hejtowanej, aby samemu przekonać się jakie uczucia towarzyszą i co czuje osoba, która jest atakowana i poniżana.
Dodatkowo funkcjonariusze przestrzegł młodzież, o tym że nawet anonimowe, ale niezgodne z przepisami prawa komentarze, czy wypowiedzi umieszczone na portalach społecznościowych oraz informacyjnych, mogą nieść za sobą konsekwencje prawne dla ich autorów. Przekazał młodym słuchaczom, że nikt w internecie nie jest anonimowy. Przypomniał także o niebezpieczeństwach płynących z niewłaściwego wykorzystywania komputerów, tabletów oraz telefonów z dostępem do internetu.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *