Nie dali się oszukać metodą na tzw. „policjanta”

Apele wałbrzyskiej policji i mówienie o oszustwach na tzw. „policjanta” czy „wnuczka”, gdzie ofiarami padają głównie osoby starsze, zaczęło przynosić pozytywne efekty. Świadczy o tym zachowanie dwóch mieszkańców naszego miasta, od których oszusta podająca się najpierw za członka rodziny, a później za policjanta, próbował wyłudzić pieniądze.

Do prób wyłudzenia pieniędzy doszło w miniony czwartek. Do dwóch starszych mieszkańców Wałbrzycha kolejno telefonowała kobieta podając się za ich wnuczkę, następnie w słuchawce było słychać inny głos podający się za policjanta. Mężczyzna mówił o konieczności zapłaty grzywny w związku ze spowodowaniem śmiertelnego wypadku drogowego przez członka rodziny.
Mieszkańcy naszego miasta byli czujni, nie dali się nabrać oszustom i natychmiast powiadomili o zaistniałym zdarzeniu Policję.
Sprawców usiłowania oszustw poszukują wałbrzyscy policjanci. Za usiłowanie oszustwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

POLICJA APELUJE

Pamiętajmy, że niezależnie kto dzwoni i na jaki cel potrzebuje pieniędzy, to pod żadnym pozorem nie należy przekazywać ich osobie nieznajomej.
Aby nie stać się ofiarą oszusta działającego metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” – pamiętaj:
nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za krewnych,
zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się bezpośrednio z osobami najbliższymi, a w przypadku rzekomych policjantów, z dyżurnym najbliższej jednostki policji,
nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o przechowywanych pieniądzach, o swoich planach życiowych, czy też o członkach twojej rodziny,
jeżeli ktoś zadzwoni do Ciebie z taką prośbą i istnieje podejrzenie, że jest to oszust, natychmiast powiadom policję pod numerem telefonu 112.

źródło i fot. walbrzych.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *