29 marca, 2024

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wałbrzychu

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej ustanowiona w 1991 r. To największy w Europie projekt edukacyjno-kulturowy promujący lokalne dziedzictwo kulturowe. W Wałbrzychu mogliśmy uczestniczyć w dwóch wydarzeniach organizowanych przez Filharmonię Sudecką oraz Muzeum Porcelany.

„Połączeni dziedzictwem” – hasło tegorocznej 30. już edycji, znalazło odzwierciedlenie w zorganizowanym przez Muzeum Porcelany spacerze historycznym śladem „Wałbrzyskiego dziedzictwa wyznań i religii”. Dr Tomasz Nochowicz, pracownik Działu Ceramiki Muzeum Porcelany i organizator spaceru, zapoznał uczestników z historią wszystkich najważniejszych obiektów sakralnych na mapie Wałbrzycha, podkreślając wielowyznaniowość i wielokulturowość dawnego „miasta zielonego dębu”. Organizatorzy wszystkim uczestnikom tego wydarzenia bardzo dziękują za obecność i mają nadzieję, że spacer, pomimo chwilami niesprzyjającej aury, na długo pozostanie w pamięci.

„Muzyka – dziedzictwo, które łączy” – pod takim hasłem Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu włącza się w obchody 30. Europejskich Dni Dziedzictwa. Filharmonia Sudecka zaprosiła na wystawę oraz salę koncertową, udostępniła  też wnętrza dla słuchaczy. Ponadto muzycy filharmoni zagrali koncert, jako wydarzenie towarzyszące obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas występu wykonane zostały utwory, które publiczność w Filharmonii Sudeckiej usłyszała prawdopodobnie po raz pierwszy: Uwertura „Dwie chatki” Karola Kurpińskiego i „Pavana e Tarantella” Michała Ziółkowskiego. Nie zabrakło też znanych kompozycji Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderewskiego. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej dyrygował Sebastian Perłowski, laureat licznych międzynarodowych nagród, który poszczycić się może między innymi współpracą z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, HK Philharmonic, NOSPR, Metropolitana de Lisboa, Sevilla Symphony Orchestra czy The Hong Kong Chinese Orchestra.


PAS
Źródło i fot. PAS, Muzeum Porcelany, Filharmonia Sudecka 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *