27 kwietnia, 2024

Aktywna Kopalnia

Za nami kolejny bogaty w wydarzenia weekend, który odbył się w  Starej Kopalni w Wałbrzychu. Było muzycznie, artystycznie, kulturalnie i turystycznie.

Przypominamy, że w piątek 25 marca rozpoczął się istny festiwal sztuki w byłej kopalni węgla w Wałbrzychu. Przygotowana długimi staraniami Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia wystawa prac z kolekcji Waldemara Andzelma – „Andzelmiada” to ponad 1000 m2 powierzchni prac ponad 20 artystów z Polski i zza granicy. Jak twierdzą organizatorzy – to jedna z najciekawszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce, która nie ogranicza się do jednej sztuki, ale składa się na nią wiele dziedzin. Wystawa dla zwiedzających otwarta jest codziennie, a do zobaczenia na terenie kopalni są wystawione dzieła w aż trzech budynkach. Wszystkie prace, które pojawiły się w Wałbrzychu oglądać będzie można do lipca. Wstęp jest bezpłatny. Już sam wernisaż cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Sobota ponownie była dedykowana najmłodszym zwiedzającym. Dzieci w towarzystwie rodziców ponownie wzięły udział w zajęciach z cyklu Bajtel w Galerii, które w industrialnych pomieszczeniach byłego zakładu wydobywczego przygotowała Galeria BWA. Dorośli swoje wrażenia z kopalni wynieśli po kolejnej sobotniej edycji Nocnego Zwiedzania z pracami górniczymi. Tym razem pod czujnym okiem górnika Czesława swoją Nocną Szychtę odbyła kolejna grupa odwiedzających turystów z różnych stron kraju.

Muzycznym zwieńczeniem soboty była gratka dla fanów zespołu Dżem, którzy tego wieczoru zjechali do Starej Kopalni na koncert swoich ulubieńców. Polska legenda z pograniczna rocka i bluesa znany z licznych przebojów, m.in. takich jak: „Wehikuł czasu”, „List do M”, „Sen o Victorii”, czy „Do kołyski” zagrała w Sali Łańcuszkowej wyśmienity koncert przyjęty bardzo dobrze przez publiczność. Tyski zespół zagrał w Wałbrzychu ponad 1,5 godzinny koncert. Instytucja jak co roku przyłączyła się do akcji „Godzina dla Ziemi” i niedługo po koncercie Dżemu można było zaobserwować gasnące światła w kopalni. Na godzinę w symbolicznym geście pod wspólnym hasłem „Razem dla Planety” rzesze ludzi i instytucji na całym świecie gasi światło nie tylko dla oszczędzania energii, ale by zwrócić uwagę na troskę o naszą planetę i żyć w poszanowaniu dla środowiska i zasobów naturalnych Ziemi. Co roku na całym globie akcja przeprowadzana jest w ostatnią sobotę marca. Nie zabrakło w niej zrewitalizowanej kopalni z Wałbrzycha.
Red.

źródło i fot. Stara Kopalnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *