76-latek odnaleziony

Do późnych godzin wieczornych trwały poszukiwania kolejnego już w ostatnim czasie schorowanego mężczyzny, który wczoraj wyszedł z domu na Podzamczu i, do momentu zgłoszenia przez najbliższą rodzinę tego faktu policjantom, nie wrócił do miejsca zamieszkania. W działaniach udział wzięło kilkudziesięciu policjantów z terenu Wałbrzycha oraz zaalarmowani o zdarzeniu funkcjonariusze ze Świebodzic, strażacy, a także goprowcy. Do akcji zaangażowane zostały również psy służbowe. Dostępny był dron. Dzięki świetnej współpracy służb, świebodziccy funkcjonariusze odnaleźli mężczyznę chwilę po godzinie 23:00 na terenie tej miejscowości. Zdezorientowanemu starszemu mężczyźnie udzielona została pierwsza pomoc. Ostatecznie nic poważnego mu się nie stało i został przekazany pod opiekę najbliższej rodziny.

Zaalarmowani o zdarzeniu policjanci pierwszego komisariatu po godzinie 20:00 stawili się do służby, by pomóc pozostałym pracującym już przy zaginięciu wałbrzyskim funkcjonariuszom. Wsparcia udzielili policjantom strażacy, a także goprowcy. Od strony swojej miejscowości mężczyzny poszukiwali poinformowani o zdarzeniu funkcjonariusze Komisariatu Policji ze Świebodzic.
Podczas prowadzonych działań mundurowi ustalili, że 76-latek w godzinach popołudniowych wyszedł z miejsca zamieszkania przy ul. Fortecznej i były obawy, że oddalił się w rejon pobliskiego Książańskiego Parku Krajobrazowego. Dlatego też funkcjonariusze pomimo pory nocnej rozpoczęli przeczesywanie terenu zielonego. Rozpytywali napotkanych na ulicach Podzamcza i Szczawienka okolicznych mieszkańców, którzy mogli na swojej drodze spotkać zaginionego. Jako że była możliwość, że mężczyzna mógł znaleźć się po takim czasie już na terenie sąsiedniej gminy, informację otrzymali także policjanci ze Świebodzic. Działania ostatecznie przyniosły pozytywny efekt i po godzinie 23:00 senior został przez właśnie tych mundurowych odnaleziony na terenie powiatu świdnickiego.
Mężczyznie udzielona została pierwsza pomoc. Pomimo swojego sędziwego wieku, na szczęście nie potrzebował pomocy medycznej. Był jednak zdezorientowany. Funkcjonariusze ostatecznie przekazali mężczyznę pod opiekę członków zaniepokojonej rodziny. Szybko przeprowadzone i pozytywnie zakończone poszukiwania osoby zaginionej przeprowadzone na terenie Wałbrzycha i powiatu świdncikiego, najprawdopodobniej pozwoliły na uratowanie życia mężczyzny.
Podziękowania za profesjonalizm należą się wszystkim biorącym udział i zaangażowanym w akcję policjantom, strażakom oraz goprowcom. Apelujemy jednak do wszystkich, którzy mają w rodzinach osoby starsze o otoczenie większą troską schorowanych seniorów i zadbanie o ich bezpieczeństwo. Warto zastanowić się nad wyposażenie – mających często demencję starczą, problemy ze wzrokiem i poruszaniem – seniorów w urządzenia wyposażone w GPS. W taki właśnie sposób być może uda się w przyszłości zapobiec zaginięciu najbliższych osób.

ŻRÓDŁO I FOT
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *